array(14) { ["novosti_id"]=> int(175) [0]=> int(175) ["novosti_naslov"]=> string(67) "СВЈЕТСКИ ДАН ДИЈАБЕТЕСА - 14. НОВЕМБАР" [1]=> string(67) "СВЈЕТСКИ ДАН ДИЈАБЕТЕСА - 14. НОВЕМБАР" ["novosti_text"]=> string(7547) "

Свјетски дан дијабетеса, који се обиљежава 14. новембра сваке године, посвећен је подизању свијести о овом озбиљном здравственом проблему који погађа милионе људи широм свијета. Иницијативу за обиљежавање овог дана покренула је Међународна федерација за дијабетес и Свјетска здравствена организација 1991. године, с циљем да се информише јавност о дијабетесу и његовим изазовима. Упркос глобалним напорима, број обољелих и даље расте, што наглашава важност едукације о овој болести. Обиљежавању овог дана се прије неколико година придружила и наша Школа, те се након успјешних предавања о дијабетесу у претходне двије године са активностима наставило и ове године.

Алекса Малешевић, ученик другог разреда рачунарско-информатичког смјера и члан Удружења особа обољелих од дијабетеса у Републици Српској, је кроз занимљиву презентацију и демонстрацију ученицима првог разреда покушао да приближи ову тему. Објаснио је поријекло ове болести/стања, укратко испричао о историјату, типовима дијабетеса, као и начинима контролисања шећера у крви, те упоредио хипогликемију и хипергликемију и упутио другаре у то шта треба учинити у случају једног, односно другог. На себи је демонстрирао мјерење нивоа шећера у крви из прста апаратом и упоредио резултате са оним измјереним сензором који носи на руци. Свим ученицима који су то жељели је измјерио ниво глукозе у крви.

Навешћемо пар података везаних за дијабетес вриједних пажње.

Дијабетес мелитус је хронична незаразна болест у којој тијело не може произвести довољно инзулина за контролу нивоа глукозе у крви, настало удруженим дјеловањем генетских и многобројних фактора средине, а манифестује се карактеристичном клиничком сликом са прогресивним развојем компликација.

Када говоримо о броју обољелих од дијабетеса, Међународна федерација за дијабетес објавила је податке за 2021. годину:

Велико хвала нашем Алекси на квалитетном предавању, али прије свега  на чињеници да је са колегама из школе подијелио своје лично искуство, чиме доприноси подизању свијести о дијабетесу и пружа примјер младима како се носити са изазовима које нам живот намеће.

СВЈЕТСКИ ДАН ДИЈАБЕТЕСА - 14. НОВЕМБАР

СВЈЕТСКИ ДАН ДИЈАБЕТЕСА - 14. НОВЕМБАР

Објављено: 14.11.2023.

Навешћемо пар података везаних за дијабетес вриједних пажње.

• Једна од десет одраслих особа (дакле, више од 537 милиона) живи са дијабетесом. Очекује се да ће до 2030. године овај број порасти на 643 милиона, а до 2045. године на 783 милиона.
  • Три од четири особе сa дијабетесом живе у земљама са ниским и средњим приходима.
  • Једна од двије одрасле особе живи са дијабетесом који им није дијагностикован (око 240 милиона).
  • Сваке секунде у свијету умре једна особа обољела од дијабетеса. У 2021. години 6,7 милиона људи је умрло од дијабетеса.
  • Најмање 966 милијарди долара потроши се на лијечење дијабетеса, што представља око девет одсто од укупне потрошње на здравство за одрасле, а у посљедњих 15 година трошкови су повећани за 316 одсто.
  • Више од 1,2 милиона дјеце и адолесцената живи са дијабетесом типа 1.
  • Једно од шест новорођенчади (око 21 милион) оболи од дијабетеса још током мајчине трудноће.