array(14) { ["novosti_id"]=> int(279) [0]=> int(279) ["novosti_naslov"]=> string(37) "МАТУРСКА ЕКСКУРЗИЈА" [1]=> string(37) "МАТУРСКА ЕКСКУРЗИЈА" ["novosti_text"]=> string(6913) "

У периоду од 11.05. до 19.05.2024. године ученици трећег разреда ЈУ Гимназија Прњавор боравили су на матурској екскурзији, која је обухватала три европске земље: Италију, Француску и Шпанију.

Прво одредиште нашим ученицима била је Венеција, један од најромантичнијих градова на свијету. Ученици су шетали уским каналима, обилазили чувене тргове и упијали богату историју града на води. Након обиласка Венеције, сљедећа дестинација је била Лидо де Јесоло, гдје су уживали у морским чаролијама и предивном заласку сунца.

Верона, родни град Ромеа и Јулије, била је наредна станица. Ученици су обишли главни трг, чувену кућу са балконом, као и римски амфитеатар. Након тога, група се упутила према Монте Карлу, монденском мјесту на Азурној обали у Француској, те су обишли све занимљивости које он нуди. Након обиласка Монака, ученици су кренули према југу и стигли у Љорет де Мар, гдје су били смјештени током свог боравка у Шпанији. Надомак њиховох хотела у Шпанији налазио се 48. најбољи клуб на свијету, у коме су проводили ноћи током боравка тамо, а имали су прилику да оду на факултативни излет у Коста Браву, као и да оду на традиционални Фламенко шоу.

Првог дана обиласка главног града, Барселоне, видјели су ремек-дјело Антонија Гаудија Саграду фамилију – римокатоличку базилику, направљену у готском стилу. Затим су посјетили брдо Монжуик, парк Цитадела и Готски кварт. Шетали су главном улицом Лас Рамблас, на чијем завршетку се налази позната статуа Кристофера Колумба. Док једни мисле да својом десном руком показује ка Америци, други сматрају да показује ка свом родном граду Ђенови.

Други дан у Барселони ученици су обишли Пикасов музеј, а затим су имали слободу да сами разгледају град. Неки су то вријеме провели у Акваријуму, а неки су испробавали специјалитете шпанске кухиње.

Након пет дана проведених у Шпанији, ученици су се запутили ка Лиду де Јесолу. У цјелодневној вожњи Азурном обалом, имали су прилику посјетити Ницу. Посљедњи дан у Лиду је био планиран за слободно вријеме.

На крају екскурзије, група је стигла у Трст гдје су имали прилику да обиђу овај италијански град, те су се затим упутили ка Прњавору у који су безбједно стигли након девет дана путовања.

Матурска екскурзија је била прилика за ученике да прошире своје хоризонте, стекну нова пријатељства и дубље разумију европску културу и историју, те вјерујемо да ће ова незаборавна авантура оставити дубок траг у њиховим сјећањима.

Захваљујемо се градоначелнику господину Дарку Томаш који је увијек подршка нашим ученицима, те је и ове године финансијски помогао одлазак ученика на матурску екскурзију.

МАТУРСКА ЕКСКУРЗИЈА

МАТУРСКА ЕКСКУРЗИЈА