У нашој школској библиотеци од данас можете пронаћи Сабрана дјела академика и историчара Милорада Екмечића, захваљујући великодушној донацији ЈУ Народна библиотека Градишка. Ова изузетна научна дјела обухватају 15 књига, које осим раније објављених текстова, садрже и до сада необјављене научне списе. Сабрана дјела објавила је Православна реч из Новог Сада, заједно са Архивом Војводине.

Милорад Екмечић био је један од највећих и најзначајнијих српских историчара 20. вијека. Суштину његовог научног опуса чине кључна питања српске, балканске и југословенске историје новог вијека. Био је члан Академије наука и умјетности БиХ од 1973. године, а Српске академије наука и умјетности од 1978. године. Академик Милорад Екмечић је био дописни члан Црногорске академије наука и умјетности, као и члан Академије наука и умјетности Републике Српске.

Захваљујемо се ЈУ Народна библиотека Градишка на овом значајном поклону, који представља драгоцјен ресурс за све ученике и наставнике заинтересоване за историју и научни рад Милорада Екмечића. Позивамо све љубитеље историје да посјете нашу библиотеку и истраже ова вриједна дјела.

ШКОЛСКА БИБЛИОТЕКА БОГАТИЈА ЗА САБРАНА ДЈЕЛА АКАДЕМИКА И ИСТОРИЧАРА МИЛОРАДА ЕКМЕЧИЋА

Објављено: 09.07.2024.