У сусрет наступајућој јесени, ЈУ Гимназија Прњавор у петак 11. октобра 2024. године са почетком у 13:15 часова по први пут организује књижевно-ликовну радионицу под називом „Иде јесен: Боје природе у поезији Десанке Максимовић“. Радоница се организује у сарадњи са Филолошким факултетом Универзитета у Бањој Луци под чијим је окриљем радионица и настала, уз претходну сагласност проф. др Биљане Бабић, деканице факултета. Радионица ће бити организована за све заинтересоване учитеље, наставнике и професоре запослене у школама на подручју нашег града.

На потпуно нов и другачији начин заинтересовани ће имати прилику да се баве књижевношћу, те да исти примјене у својој наставној пракси, али и да се упознају с некима од лирских остварења једне од најпознатијих пјесникиња - Десанке Максимовић. Након прочитаних лирских пјесама, помоћу лексике којом се означавају боје, односно комбинацијом одређених боја и на темељу властитог доживљаја лирских пјесама, представиће их бојама у ликовној форми - на сликарском платну, помоћу темпера.

Десанка Максимовић је пјесникиња која је, између осталог, усмјерена ка пејзажној лирици. Њена поезија је и љубавна и родољубива, и полетна, и младалачка, истовремено и озбиљна, али и осјећајна. Палета боја једна је од најважнијих карика у ланцу стилских средстава њеног пјесничког израза, тако да ће бити занимљив приказ поезије Десанке Максимовић на овај начин. Вишегодишње искуство показало је да ученици показују висок степен интересовања за овакав начин бављења књижевношћу који им нуди могућност да пробуде креативност у себи, доприноси развијању читалачких навика, али и говорних и језичких способности, а овај пут ће поред радионице за ученике, бити организована и за просвјетне раднике.

Радионицу реализују Милош Кецман и Дијана Кнежевић, професори српског језика и књижевности у ЈУ ОШ"Свети Сава" у Козарској Дубици, а ЈУ Гимназија Прњавор ће обезбиједити сав потребан материјал.

Радионица је намијењена за све заинтересоване учитеље, наставнике и професоре запослене у школама на подручју града Прњавор, а заинтересовани се могу пријавити на мејл: ss26.direktor@skolers.org, најкасније до петка, 4. 10. 2024. године.

ПОЗИВ ПРОСВЈЕТНИМ РАДНИЦИМА ЗА ПРИЈАВУ НА КЊИЖЕВНО-ЛИКОВНУ РАДИОНИЦУ

ПОЗИВ ПРОСВЈЕТНИМ РАДНИЦИМА ЗА ПРИЈАВУ НА КЊИЖЕВНО-ЛИКОВНУ РАДИОНИЦУ