array(14) { ["novosti_id"]=> int(284) [0]=> int(284) ["novosti_naslov"]=> string(35) "EВРОПСКИ ДАН ЈЕЗИКА" [1]=> string(35) "EВРОПСКИ ДАН ЈЕЗИКА" ["novosti_text"]=> string(5882) "

Европски дан језика, који се слави 26. септембра, установљен је на иницијативу Савјета Европе у Стразбуру 2001. године. Овај значајан датум обиљежава се широм Европе, а наше ученике и професоре потакнуо је на различите креативне активности с циљем промоције језичне разноликости.

На часу њемачког језика код професорице Јадранке Видовић, ученици четвртог разреда друштвено-језичког смјера су осмислили текст пјесме под називом „Језици нас спајају“ (Sprachen verbinden uns!), а музика и глас су одрађени уз помоћ вјештачке интелигенције. Пјесма је доступна на YouTube и можете ју послушати на сљедећем линку: https://www.youtube.com/watch?v=Xzh9nxUTmyo.

Ученици другог разреда рачунарсто-информатичког смјера, заједно са професорицом Љубицом Нола, такође су се креативно изразили приликом обиљежавања Европског дана језика. Израдили су макету Европе, на којој су за сваку земљу поставили заставу и написали поздрав на службеном језику те земље. Овај визуални пројект је додатно обогатио све активности везане уз дан језика.

Поред наведених активности, ученица четвртог разреда друштвено-језичког смјера, Невена Подунавац, написала је пјесму која је допринијела атмосфери обиљежавања, а коју можете прочитати овдје:

Европски дан језика је обиљежен разноврсним активностима на свим часовима енглеског и њемачког језика, укључујући презентације, квизове знања и израду паноа. Ове активности не само да су оснажиле језичне вјештине ученика, већ су их и потакнуле да се упознају с богатством језика и култура које нас окружују.

Ове креативне и едукативне активности показале су колико је важно очување језичне разноликости и потицање интеркултуралног дијалога.

EВРОПСКИ ДАН ЈЕЗИКА

EВРОПСКИ ДАН ЈЕЗИКА