array(14) { ["novosti_id"]=> int(291) [0]=> int(291) ["novosti_naslov"]=> string(149) "ТЕРЕНСКА НАСТАВА НА ЛОКАЛИТЕТИМА У КУЛАШИМА, ХРВАЋАНИМА И ГОРЊОЈ ИЛОВИ – ПРЊАВОР" [1]=> string(149) "ТЕРЕНСКА НАСТАВА НА ЛОКАЛИТЕТИМА У КУЛАШИМА, ХРВАЋАНИМА И ГОРЊОЈ ИЛОВИ – ПРЊАВОР" ["novosti_text"]=> string(3864) "

У сарадњи са Завичајним музејом Прњавор, 10. октобра 2024. године, ученици четвртог разреда друштвено-језичког смјера и професор историје Санда Кривдић реализовали су наставу историје кроз теренска истраживања на различитим локалитетима на нивоу града Прњавор.

Истраживања су вршена у селима Кулаши, Хрваћани и Горња Илова, гдје су се ученици могли упознати са етнолошким и историјским наслеђем прњаворског краја.

Истраживани су објекти из домена сеоске привредне и стамбене архитектуре у селима Кулаши и Хрваћани, те средњовјековна некропола на локалитету Малиновића гробље у Горњој Илови.

Кроз групни рад на одређеним задацима, али и самосталне активности, ученици су имали прилику примјенити стечена знања из историје на терену, јачати међусобну сарадњу, али и развијати способности за запажање и анализу историјских споменика и локалитета.

Циљ оваквог вида наставе је био развијање свијести о значају очувања културно-историјског наслеђа и подстицање патриотизма и поштовања према локалној историји и култури.

Захваљујемо се професору историје Дариу Топићу из Завичајног музеја на реализацији сјајне идеје и укључивању наших ученика у активности музеја.

Објављено: 10.10.2024.