Континуирана сарадња са Завичајним музејем у Прњавору настављена је и у школској 2024/25. години, обогаћујући наставни процес кроз практично упознавање са културним наслеђем.

У оквиру ове сарадње, Дарио Топић, професор историје и представник музеја, одржао је предавање за ученике првог разреда општег смјера. Предавање, које је одржано 24. септембра 2024. године, било је посвећено теми музеологије и значају музејских установа, са посебним акцентом на улогу Завичајног музеја у Прњавору.

Ученици су имали прилику да се упознају са основним принципима рада музеја, као и са значајем очувања културно-историјске баштине. Ово едукативно предавање има за циљ да подстакне младе на разумијевање важности музеја у друштву, те да их мотивише да се активније укључе у културне активности своје заједнице.

У оквиру исте сарадње, ученици трећег разреда друштвено-језичког смјера, заједно са професорицом историје Сандом Кривдић, посјетили су Завичајни музеј 18. октобра 2024. године. Ова посјета омогућила је ученицима да се директно упознају са експонатима који свједоче о историји и култури њиховог завичаја, те да стекну дубље разумијевање о важности музејских колекција у очувању локалне историје.

Наша сарадња је само један од примјера како школа и музеј заједничким снагама раде на подизању свијести младих о значају културног наслеђа, што доприноси не само образовном, већ и ширем друштвеном развоју.

САРАДЊА СА ЗАВИЧАЈНИМ МУЗЕЈЕМ У ПРЊАВОРУ

САРАДЊА СА ЗАВИЧАЈНИМ МУЗЕЈЕМ У ПРЊАВОРУ